Çalışma Hayatı-FinansGenelHukuk

Nasıl Avukat Olunur

Avukatlar, toplum içerisindeki eşitlik ve düzen ortamının sağlanmasında önemli role sahip olan kişilerdir.

Hukukun temsilci olan avukatların, mesleki sorumlulukları oldukça fazladır. Aynı zamanda avukatlık mesleğini icra etmek; bireyin sürekli olarak kendini geliştirmesini gerektiren bir eğitim sürecine dayanmaktadır.

Okuma ve öğrenme sürecinin hiç bitmediği bu mesleğe sahip olabilmek için kişide aranan ilk şart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma durumudur. Eğer kişi T.C. vatandaşıysa ve avukatlık mesleğini icra etmek istiyor ise lisede eşit ağırlık alanını okumalıdır. Lisenin bitmesiyle de Hukuk Fakültesi’ne giriş yapılması gerekmektedir. Bu fakültede; Hukuka Giriş, Medeni Yargılama, İdare Hukuku, Maliye Vergi Hukuku, Hüküm Yargılamaları Hukuku, İcra ve İflâs Hukuku, Devletler Umumî Hukuku, İktisat, Haklar Hukuku, Roma Hukuku, Medeni Anayasa Hukuku, Devletler Özel Hukuku, Genel Kamu Hukuku, İş Hukuku, Adli Tıp, Hüküm Hukuku, Türk Haklar Sosyolojisi ve Ticaret Hukuku dersleri verilir. Tüm bu dersler ezber gücü, yüksek okuma ve ayrı bir özen gerektirmektedir. Bu fakülte eğitimi tamamlandıktan sonra, avukat adayı 1 sene sürecek olan stajını tamamlamalı ve avukatlık belgesi almalıdır. Ancak mesleği icra edebilmek için olmaması gereken bazı durumlar da söz konusudur;

  • Taksirli suçlar dışında netleşmemiş bir karar ile iki yıldan fazla hapis ya da bir yıldan fazla ağır hapis cezası ile veya rüşvet, hırsızlık, sahtecilik, irtikap, dolandırıcılık ve iyi niyeti suiistimal eden,
  • Netleşmiş bir disiplin kararı sonucunda memur, hakim ya da avukat olma niteliğini kaybeden,
  • Avukat mesleği ile örtüşmeyen bir işle uğraşan,
  • İflas etmiş olup da itibarı iade edilmemiş olan,
  • Herhangi bir mahkeme kararıyla kısıtlanan,
  • Avukatlık mesleğinin sürekli ve gereği gibi yapılmasına sorun teşkil edecek olan vücut ya da akli engeli olan, bireyler, avukat olmak için tüm gerekliliklere sahip olsalar bu mesleği yapamazlar.

Mesleki tüm gerekliliklere sahip olan kişiler, avukat unvanı ile anılmaya başlarlar. Avukatlar mahkemelerin haricinde özel şirket ve kurumlarda çalışabileceği gibi herhangi bir uzmanlık alanı ile barolarda da görev alabilmektedirler.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.