Genel

Önden kazalı araç nasıl anlaşılır?

Önden kazalı araç nasıl anlaşılır

Elimizde alet edevat olmaksızın elle ve gözle kontrollerle önden kazalı araç nasıl anlaşılır inceleyeceğiz. Bunu öğrenmek aslında oldukça kolay bir deneyim. Önden kaza yapmış araç önemli çünkü önden kaza yapıldığında motor bloğu zarar görmüş olabilir, araç hava yastıklarını açmış olabilir, ön aks ve taşıyıcılar zarar görmüş olabilir ve hepsi de aracın orjinalliğine ve güvenliğine büyük zararlar verirler. Ekspertize bile gitmeden bunları anlayabiliriz.
onden-hasarli-arac

Kaporta çizgisi kontrol

Çok basit şekilde ellerimizi ve gözlerimizi kullanarak kaput, çamurluklar kontrol ediliyor. Peki nasıl?
Kaputun ve çamurlukların öncelikle karşılarına geçip duruşlarına ve üzerlerinde verilmiş model çizgilerinin gidişlerine bakıyoruz. Aşağıdaki örnek resme bakın. Orjinal bir araçta bu çizgiler düz ve net devam ederken, işlem görmüş kaputda özellikle çizgilerde farklılık, simetri bozukluğu, eğrilikler göze çarpar. Çamurluklar çok pahalı bir şey olmadığından genellikle değiştirilebiliyorlar onlarda bu çizgi simetri bozukluğunu göremeyebilirsiniz. Ama kaputta ise pahalı olduğu için düzeltmeyi tercih edebiliyorlar. Bu sadece çizgilerin kontrolüydü.

kaput-kontrol-small

Kaportadaki boşlukların kontrolü

Kaput ve çamurluklar arasında boşluklar vardır. Bunlar orjinal araçta ve montajda, net ve kusursuzdurlar. Yani kaputun yukarısından başlar, çamurlukla devam edip, farların etrafından aracın önüne doğru net bir boşluk hattı görmelisiniz.
İşlem görmüş araçlarda genellikle bu netliği tutturamazlar ve bir tarafta fazla diğer tarafta daha az boşluklar kaldığını, orjinal simetrinin bozulduğunu gözlemleyebilirsiniz. Parmağınızı da kullanın ve çizgileri takip edin. Açılma olan yerlerde kaput, far, tampon vs. iyi oturtulamamıştır yerlerine buna dikkat edin.
kaput-simetri-bozuklugu

Vidaların ve bağlantı yerlerinin kontrolü

Kaputu ve kapıları açıp bağlantı yerlerindeki vidaları tek tek kontrol ediyoruz. Bunu yapmak inanın çok kolay, yılların ustası olmanıza gerek yok.
Bakın işlem görmüş sökülüp takılmış vidalarda boyalar atma yapar. Örnek sökülüp takılmış vida. Bunları tekrar boyamaları, boyasalar bile orjinal gibi yapmaları mümkün değildir. Kolaylıkla vidalardan orjinal olmadığını anlayabilirsiniz. Bu parça sökülüp takılmış. Değişmiş mi, işlem mi görmüş ayrıca incelemek gerekir ama sökülmüş bu kesin.

kaporta-vidalarin-kontrolu

Lastik çamurluk arası kontrol

Bu da yine çok kolay bir uygulama. Aşağıdaki resimdeki gibi lastik ve çamurluk arasına parmaklarımızı sokuyoruz. Aracın sağına diyelim 3 parmağımız kadar bir aralık var. Ancak soluna geliyoruz 2 parmak kadar aralık var. Bu aracın ön takımlarında büyük bir dengesizliği işaret ediyor. Önden kaza yapmış ve aks düzgün oturtulamamış araçlarda bu boşluklar bir türlü tutturulamaz ve orjinal simetri bozulur.
lastik-camurluk-boslugu

Radyatör, radyatör fanı değişmiş mi?

Aracınız eski, belki 10 yıllık ancak radyatör daha yeni değişmiş belki 1 yıllık radyatör ve radyatör fanı var aracın ön taraf komple gıcır gıcır. Motor bloğu ise eski. Bu durumda yine önden kaza yapmış da radyatör değişmiş bundan şüphe edilir.
Radyatörün bağlandığın ön direk ve demirlerdeki işlem görmüşlük de araştırılarak önden bir kaza sonucu bu değişimin yapılıp yapılmadığı kolayca anlaşılabilir. Her şey birbirini destekler genelde diğer parçalarda da bu değişim, düzeltme veya umursanmamış ufak kusurlar görürsünüz. Hepsi birden size önden kaza olduğunu gösterir.
onden-kaza-radyator

Şu da bu konuyla alakalıdır: İkinci el araç alırken nelere dikkat edilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.