Cep TelefonuHukuk

Kayıp çalıntı telefon nasıl bulunur

Aşağıya doğru okudukça yavaş yavaş ümitlerinizi kaybedebilirsiniz ve aslında bu nasılın adı Kayıp çalıntı telefon nasıl bulunur değil nasıl bulunamaz olsa idi daha isabetli olur diyebilirsiniz.

Ancak inanın ki tüm yol yöntemlere dair ne varsa burada yazacağız, bunu görebilirsiniz.

Bilgi ve ihbar merkezine ulaşarak telefonun çalıntı olduğunu belirterek kullanıma kapattırabilirsiniz.

Kapattırmak için buradan devam ediniz :Kayıp çalıntı telefon ihbarı nasıl yapılır

Ancak telefon bu şekilde kapatılırsa bulunması mümkün olmaz!.

Eğer bulunmasını istiyorsanız kapattırmayıp kullanımına razı olmanız gerekmekte.

Bundan sonra olay yerine en yakın savcılığa giderek suç duyurusunda bulunmanız gerekiyor. Bazen savcılık önce en yakın karakola gidip zabıt tutturmanızı ondan sonra gelmenizi isteyebiliyormuş ama direk gidebilirsiniz.

Böylece savcılık olayı incelemeye alırsa elektronik istihbarat toplayarak telefonun kim tarafından nerede kullanılmakta olduğunu bulacak ve el koyarak kullanan hakkında tahkikat başlatacak, telefonunuzu da size geri teslim edecektir.

Suç duyurusu, savcılğa giderek telefonunuzun çalındığını ve suçluların cezalandırılması, çalınan malınızın bulunarak tarafınıza geri verilmesini talep ederek bir şikayet dilekçesi doldurmanızdır.

Not:Bu yazıyı yazan ömründe savcılığa başvurmuş ve telefonuna kavuşmuş birisine hiç rastlamadı.

Türkiyede hâlâ yasa boşluğu var.

Savcılık ben telefonu nasıl bulabilirim ki babında 5392 sayılı kanun 25/d maddesi gereğinde görevli olmadıkları için ‘görevsizlik’ kararı vermekte. Buradan eli boş dönen mağdurlar Telekominikasyon Kurumuna yönlenmekte. TK ise kendisine verilmiş telefon bulma gibi bir görev olmadığı bunun savcılıkların görevi olduğunu belirtip sadece telefonu kapatabileceğini bildirmekte. Olan mağdurlara olmakta ve telefonları gitmekte. Üstüne bir de kurumlar arası mekik dokuyup çalınan 100 liralık telefon için 50 da lira masraf etmekte. Zararı 150 liraya çıkmakta.

AB kapısındaki koskoca Türkiye’de çalınan telefonları bulup geri getirecek bir kurum malesef yasal olarak yok hükmündedir.

Buradaki sorun şudur ki. Cep telefonu denen cihaz kim tarafından kullanılıyor, şuan nerededir? an be an bilinebiliyor. Kaybolma söz konusu olmamasına rağmen malesef takibat yapılıp çalınan telefonlar sahiplerine iade edilmiyor, suçlular cezalandırılmıyorlar.

Durum böyle Türkiyede bu işler için iki kurum var görevleri de yasalarla düzenlenmiş ve ikisi de ben yapmam o yapsın diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.