Genel

Çay farklı alanlarda nasıl kullanılır

Başımız ağrır ya da güzel bir öğlen yemeği yeriz, yoğun bir çalışma mesaisi ardından kısa bir mola veririz, misafirliğe gider uzun ve koyu bir sohbete dalarız, arkadaşlarımızla kafede buluşur tavla atar yada okey oynarız, günlük hayatımızın hemen hemen her karesinde yer alan, vazgeçilmez içeceğimiz çayın içecek olmanın dışında vücudumuzun sağlığı açısından birçok faydalı alanda nasıl kullanılabileceğini bizzat uygulayarak denedim ve sizlerle de paylaşıyorum.
Buzdolabınız koku yapıyor bir türlü arındıramıyorsunuz
Demlikte kalmış çay posalarını kurutup bir kap içinde buzdolabının orta rafına yerleştirin, kokudan eser kalmayacaktır.
Gözünüz çapak yapıyor ve yorgunluktan kan çanağına dönmüşse yapmanız gereken kaynamış çayı bir tasa koyup buharı gözünüze gelecek biçimde başınızı çayı koyduğunuz tasın üstüne gelecek şekilde  hizalayıp 7-8 dakika beklemek .Gözdeki yorgunluğu nasıl aldığını gözün eski berraklığına kavuştuğunu göreceksiniz.
Eliniz balık veya soğan mı kokuyor?
Balık ayıkladınız, ellerinizi sabunla yıkadınız ve hala balık kokuyor. Ya da soğan soydunuz, soğan kokuyor. işte kurtarıcınız yine çay. Elinizi demli çayla yıkayın.
Çayı saçınıza sürün bakın ne oluyor!
Mesela saçınız mat mı? Saçınızı şampuanladıktan sonra son su olarak bir çaydanlık ılık çayla durulayın. Bakın saçlarınız nasıl ışıldıyor ve capcanlı.
Derinizde yaralar var ve geç iyileşiyor
Demlenmiş çaya banacağınız bir miktar pamukla yapacağınız pansumanın derinizdeki yaraları nasıl temizlediğini ve antibiyotik etkisi gösterdiğini göreceksiniz.
Cildiniz çok mu yağlı?
Banyodan çıkmadan son su olarak bir çaydanlık çay ile teninizi ovuşturun, alın size doğal balsam.
Boğazınız ağırıyor doktara gidecek saatte değilsiniz.Süzülmüş ılık çay posalarını temiz bir tülbendin içine koyup katladıktan sonra boğazınıza sarın ya da süzülmüş ılık çay demiyle gargara yapın boğazınızdaki ağırıyı dindirdiğine şahit olacaksınız.
Son olarak ayağınız mı kokuyor?
Ilık çay dolu bir leğene ayaklarınızı daldırın ve her akşam yatmadan önce 10 dakika tutun.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.