Alış verişGenelSağlık

Zeytinyağının hakiki olup olmadığı nasıl anlaşılır

Günlük hayatta mutfağımızdan eksik etmediğimiz, birçok bitkisel yağ çeşidine ve katı yağlara nazaran yüzde yüz daha sağlıklı olan geleneksel Türk Mutfağının vazgeçilmezi zeytinyağını alabilmek için yüksek meblalarda para ödüyoruz. Peki aldığımız yağ nekadar hakiki ve biz bunu taklidinden nasıl ayırt edeceğiz ?
Yaptığım araştırmalar ve uygulamalar neticesinde zeytinyağında yapılan hilelere karşı önlem niteliğinde yağ alırken verdiğimiz paranın boşa gitmemesi adına birkaç püf noktayı sizlerle paylaşayım.
Öncelikle zeytinyağı alırken fiyatına dikkat edin.Kilosu 20 tl nin altında olan zeytinyağını almamaya özen gösterin.
Katkısız zeytinyağının bir diğer özelliği de donuyor olması. hafif ısı gördüğünde ise hemen erimeye başlamasıdır.
Gerçek zeytinyağı içerisinde az bir miktarda asit barındırır. Bu nedenle zeytin yağının tadına baktığınızda genzinizi hafif yakıyorsa gerçek bir zeytinyağına sahipsiniz demektir.
Birçoğumuzun deyim olarak da kullandığı klasik ama güvenilir bir yöntem olan, bir çay bardağı su ile aynı oranda zeytinyağının karıştırılarak yapılan sınama yöntemidir. Gerçek zeytinyağı suyun üstüne çıkacak, hileli zeytinyağı ise büyük oranda suyla karışacaktır.
Vereceğim son yöntem ise kesin sonuç çıkarmaya yetiyor. Ancak kimyasal bir yöntem. Zeytinyağınız ile tuz ruhunu karıştırın eğer pembe veya kırmızı bir renk oluşuyorsa o zeytinyağı gerçek değildir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.