GenelHobi

Işın Kılıcı Nasıl Yapılır

Işın kılıcı, bilimkurgu filmleri ile tanışmış olduğumuz bir nesne. Bilindiği üzere bilimkurgu alanında ışın kılıcı konsepti ile oldukça sık karşılaşıyoruz ve gerek aksiyon gerekse dövüş sahnelerinde güzel bir koreografi ortaya çıkarıyor. Star Wars ile adını daha sık duymaya başladığımız ışın kılıcı, bilimsel gelişmeler sayesinde bir gerçeğe dönüşüyor. Bu zaman kadar bahsetmiş olduğumuz ışın kılıcı konsepti imkansız gibi görünüyordu. Böyle düşünülmesinin nedeni ise ışın kılıcının oluşum aşamasının hem zor hem de tehlikeli olması. Işın kılıcı için; foton partikülleri özel bir elektromanyetik saha içerisinde hapsedilerek aşırı yüksek bir ısı oluşumu sağlanmalı ve bu ısı ile kılıç dokunduğu yeri kesebilme özelliğine sahip olmalı. Görüldüğü üzere ışın kılıcı yapımı fazlası ile tehlike arz eden ve zor bir iş.
Ancak Harvard Üniversitesi’nde bulunan bir grup bilim adamı bahsetmiş olduğumuz ışın kılıcı yapımına dair alternatif birkaç yol geliştirmiş. Harvard’da ki bilim adamları, foton partiküllerinin sert birer obje gibi davranmasına olanak sağlayacak bir buluş gerçekleştirmişler. Bu buluş sayesinde gelecekte ışın kılıcı özelliklerine sahip yeni nesneler yapmak mümkün olabilecek. Yine konumuzla alakalı olarak Harvard’da bulunan bir fizik profesörü Mikhail Lukin ve MIT profesörü Vladan Vuletic’in önderliğindeki Nature bilim dergisi ‘Attractive Photons In A Quantum Nonlinear Medium’ başlıklı bir makale yayımlamış. Makalede bahsedildiğine göre, ışığı oluşturmakta olan ve normalde birbiri içinden geçen kütlesiz foton partiküllerine; özel olarak oluşturulmuş bir vakum kabini, lazer ışınları ve mutlak sıfıra yakın ısıya getirilmiş bir rubidiyum element bulutu ile katıya benzer birtakım özellikler kazandırılmış. Bu zamana kadar yalnızca teoride kalmış olan foton partiküllerinin katılaşıp birbirleriyle bağ kurması durumu, Mikhail Lukin’in ekibi tarafından başarılmış görünüyor. Aynı zamanda katılaşmış olan foton partikülleri, bilimkurgu filmlerinde görmüş olduğumuz ışın kılıçları gibi çarpıştıkları anda birbirlerini itiyorlar.
Bilim adamları, bu yol sayesinde gelecekte ışıktan oluşan katı nesnelerin üretilebileceğine inanıyor. Şimdilerde ise ışın kılıcını yalnızca Star Wars gibi bilimkurgu filmlerinden görmeye devam edeceğiz. Ancak yakın gelecekte ışın kılıcı yapmak mümkün.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.