Çocuk bakımı

BEBEKLERDE GAZ SANCISI NASIL GEÇER?

Yeni doğan bebeklerin hayata alışmaya çalıştıkları ilk günlerde sıkıntısı derdi pek kolay kolay bitmez. O minik halleriyle çaresiz durmadan ağlayarak dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bebekler genelde İlk altı aylarının farklı zamanlarında özellikle 0-4 arasında en çok gaz sancısı problemini yaşarlar. Ne yaparsanız yapın geçmeyen saatlerce süren ağlama krizlerine çare arar dururuz. Mide ve bağırsaklarındaki gazı çıkarmak daha annesini emmekten başka bir şey bilmeyen masum bebekler için o kadar zordur ki kaslarını kontrol etmeyi bilmediği için ağrıdan kıvranıp ağlar dururlar.
Bu süreçte denemediğimiz yöntem kalmaz;
*Gaz önleyici damlalar,
*İlaçlar,
*Şifalı otlardan bitki çayları(rezene vs),
*Annelerin süte geçer korkusuyla gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durması,
*Bacaklarını katlayarak dizlerini karnına değecek şekilde katlayıp açarak egzersiz yaptırmak,
*Karnına masaj yapmak…..
Bunların hepsinden sadece biri de işe yarayabilir hiç biride ya da hepsi . Denemekte fayda var. Ancak gaz çıkarabilmeyi öğrenene kadar bu sıkıntılar devam edecek maalesef.
Gazı geçiremiyoruz en iyisi ağrıyı azaltalım bebek biraz daha sakinleşsin diyerek birşeylerde yapabiliriz.
Bebeklerin el ve ayaklarının sinirlerinin daha gelişmemesi vs nedenlerle genelde soğuktur. Bu üşüdüğü anlamına gelmez eli soğuk diye üst üste örtüler sararak bebeğinizi bunaltmayın. Ancak ayaklarını ve karnını sıcağa yakın ılıklıkta ısıtırsak sıcak tutarsak ağrılarının azalmasını sağlayabilir biraz olsun rahatlamalarını sağlayabiliriz. Küçük sıcak su torbalarını (sıcaklığına dikkat edecek şeklide) bebeğimizi yüz üstü yatırıp karnının altına koyarak hem karnını ısıtır hem de sırtına masaj yaparsak rahatlamasını sağlayabiliriz.
Sıcak uygulamak ve masaj yapmak bu ikili bebeklerde daha etkili sonuç veriyor. O yüzden ilaç vs şeyler yerine öncelikler bunları denemenizde fayda vardır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.