GenelSağlık

Nasıl Duyarız

Ses dalgalarının yakalanmasını kulaklarımız aracılığıyla sağlarız. Daha sonra kulaklar beyne haber yollar ve bu şekilde duyma gerçekleşir.  İnsanların duymaları için sadece kulakların dış bölümleri yeterli değildir. Kulakların bir bölümü de başın içerisinde bulunur. Bu bölüme de iç kulak ismi verilir. Dış kulağa göre iç kulak daha önemli olmaktadır.

İnce bir deri ile kaplı olan bir boru ile dış kulakla iç kulak birleşir.  Davula benzeyen deriye de kulak zarı adı verilir. Üç adet kemik de kulak zarının içinde bulunmaktadır. Bu kemiklere ise çekiç,örs ve üzengi adı verilir. Kulak zarı ile bitişik olan kemik çekiçtir. Bu üç kemiğin bulunduğu noktadan boğaza doğru inen boruya da üstaki denmektedir. Vücudun her yerinden beyne haber gönderen sinirler, beyinden de vücuda haber getirmektedirler. Beyine ses haberlerini ileten sinirlerin ucu, salyangoz kabuğu görünümündeki kulağın dış kısmında bulunur. Bu bölüm sıvı ile dolu bulunmaktadır. Ses dalgalarını toplayan dış kulak, bunları içkulağa iletir.  Kulağınıza tuttuğunuz bir megafonla daha iyi duyduğunuzu far edersiniz. Çünkü dış kulağa göre megafon ses dalgalarını daha iyi toplar. Şayet dış kulaklarımız da megafon gibi olmuş olsaydı, çok daha iyi duyabilirdik. Ancak  bu durum birçok açıdan bize rahatsızlık verirdi. Özellikle büyük şehirlerin gürültülerini daha fazla duyuyor olsaydık, muhtemelen bu duruma dayanamazdık. Ses dalgalarının kulak zarını titremesinin ardından zarda bulunan üç adet kemikte titreşir. Bu titreşimler kulakta bulunan sinirlere iletilir. Sinirler ise aldıkları bu haberi beyne ulaştırırlar.  İki adet kulağımızın olmasıyla sesin geliş yönünü anlarız. Sesin soldan gelmesi halinde iki kulakta bu sesin bir kısmını toplasa da sol kulağa gelen ses dalgaları daha fazladır. Ancak ses dalgalarının önümüzden gelmesi halinde iki kulakta aynı derecede ses dalgalarını toplar ve işitir.

İşitme de üstaki borusunun etkisi yoktur. Ancak duymamızda etkili olan kulak zarının korunmasında üstakinin etkisi vardır. Kulaklarda bulunan kulak zarının iç kısmına boğazdan hava gelmesini sağlar. Bu hava  ise yüksek ses dalgalarının kulak zarını patlatmasını önler.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.