HayatYeme-içme

Çay Nasıl Demlenir

Çay, ülkemizin en büyük yakıtıdır desek, yeridir. Sabahın ilk saatlerinde kahvaltı yanında ve kahvaltı sonrasında hep çay vardır. İşe gidildiğinde ilk olarak çay alınır. Öğle yemeğini yer yemez ilk düşünülen şey çaydır. Kısaca günün ilk saatlerinden başlayarak yatana kadar çay yaşamımızın her anında bulunmaktadır. Peki güzel bir çay nasıl demlenir? Şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

Güzel bir çay demleyebilmek için gereken malzemelerimiz; siyah çay, su, şeker ve tabi ki çaydanlık. Öncelikle çaydanlığın temizliğinden emin olarak başlıyoruz. Çünkü kireçli bir çaydanlıkla güzel bir çay demlemek mümkün olmayabilir. Çay demlerken kullanılacak olan suyun içme suyu olması da önemli bir detaydır. Çaydanlığımızın alt kısmına 2/3 oranındaki içme suyunu ekledikten sonra ocağa alıyoruz. Suyun kaynamasının ardından çaydanlığa yaklaşık 10 tatlı kaşığı kadar çay ekledikten sonra kaynayan su ile çayımızı demliyoruz. Bu sırada demlenen çayın içine atılacak olan bir tatlı kaşığı toz şeker ile de çayın acılığını almış olursunuz. Çay demlendikten sonra çaydanlığın alt kısmına tekrar içme suyu ilave ettikten sonra kaynaması tekrar ocağa koyuyoruz. Bu aşamaya kadar çay suyunun kaynama hızının pek önemi yoktur. Ancak demleme işleminden sonra çay suyunun orta ateşte kaynamasını bekliyoruz. Suyun kaynaması ile birlikte çayın hazır olduğunu düşünmek doğru değildir. Kaynamanın ardından ocağın altını olabildiğince kısarak, çayın demlenmesini beklemek gerekmektedir.

Çaydanlığın alt kısmının kaynamasının ardından altı kısılan çayın demlendiğini anlamanın en pratik yolu, beş dakika beklemenin ardından, çaydanlığın üst kısmının  kapağını açarak, çayın çöküp çökmediğini kontrol etmektir. Şayet çaylar yüzyde yüzmeye devam ediyorsa henüz çay hazır değil demektir. Çayın demlendiğinden emin olmak için, çayın yüzeyinde yüzen çay yaprakları görülmemelidir. Çay demlemede yapılan bir hata da çayın demlenmesiyle birlikte ocaktan kaldırılmasıdır. Oysa çay, seyreltilmesi gerekli olan bir içecektir ve kısık ateşte ocakta bekledikçe daha berrak bir görünüm alır. Güzel bir çay demlemek ve sevdiklerinizle hoş muhabbetle birlikte ikram etmek istediğinizde, bahsettiğimiz çay demleme kurallarına riayet etmeniz yeterli olacaktır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.