Çalışma Hayatı-FinansGenel

Rapor Nasıl Yazılır

Eğer bir proje ile alakalı kesin bir yatırım kararı alınacak ise öncelikle bir rapor hazırlanmalıdır, hazırlanacak olan bu rapor ise fizibilite raporu olarak adlandırılmaktadır. Bu rapor, yapılacak olan ya da yapılması düşünülen yatırıma dair finansal, ekonomik ve teknik araştırmaların gerçekleştirilmesi, yatırımın karının – zararının ortaya konulmasını içeren detaylı bir araştırmayı kapsar. Bahsetmiş olduğumuzu raporun hazırlanması uzmanlık isteyen ve bir ekip çalışmasını zorunlu kılan meşakkatli bir iştir. Bu rapor, ilgili projeye dair pek çok açıdan bir temel sağlayabilmelidir.
Proje ekibince hazırlanan bu raporun amaçlarına da değinelim; işletmenin kurulumuna karar vermek, büyüklüğünü ve nerede kurulacağını belirlemek, düşünülen yatırımın mali yükünü gözler önüne sermek, projeyle ilgili öngörülen olumsuzlukları saptayıp, gerekli ön hazırlıkları yapmak – tedbir almak. Rapor için yapılan çalışmalara değinelim; ekonomik etüd başlığı altığında 3 çalışma yapılmaktadır ilki pazar araştırması ve talep tahmini çalışmasıdır. Bu çalışma işletme büyüklüğünün saptanmasında esas alınan fazlası ile önemli bir çalışmadır. Önceden düşünülmüş olan kararlarla ilgili temel bilgileri sağlamayı amaçlar. İkinci bir çalışma ise işletme büyüklüğünün saptanmasıdır. Bu çalışmada üretim kapasitesinin belirlenmesi gerekmektedir. Kısıtlı bir sürede üretilebilecek olan malın sayısı ya da hacmi hesaplanır. Ekonomik etüd başlığı altında yapılan son çalışma ise işletmenin kuruluş yerinin seçimidir. Bu çalışmanın amacı maliyetin an aza indirgenmesi ve işletmenin nerede kurulacağının saptanması için gerekli araştırmaların yapılmasıdır. Ekonomik etüd sonrasında teknik etüd kapsamına giren konular belirlenir ve rapor için hazırlanır. Ardından sıra finansal yani mali etüde gelir. Bu çalışmada yatırım tutarları hesaplanır, organizasyon durumu oluşturulur, gerekli finansal kaynaklar saptanır ve işletmenin kar durumu ile alakalı analizler yapılarak rapora eklenir.
Tüm bu çalışma ve bilgilerden yola çıkılarak fizibilite olarak adlandırdığımız raporun hazırlanmasında izlenen adımlarsa şu şekildedir;

 Yatırımın içeriği saptanır ve gerekli pazar araştırması yapılır.
 İşletmenin yeri ve orada çalışacak olan kişi sayısı belirlenir.
 Üretim teknolojisi belirlenir.
 Sene boyunca yapılacak olan üretim miktarı belirlenir.
 Yıllık gelir – gider hesaplanır.
 Yatırımın kar oranı hesaplanır.
 Tüm bu çalışmaların yazıya geçirilmesi ile rapor, hazırlanmış olur.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.