A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Eğitim / Nasıl Makale Yazılır
makale nasıl yazılır

Nasıl Makale Yazılır

Makale, herhangi bir konuda okuyucuya bilgi vermek amacı ile kaleme alınan düşünce yazılarıdır. Bazen bir tezi savunmak veya ortaya koymak amacı ile de yazılabilir. Makale de esas olan şey bilgi olduğu için bu tip bir işe girişmeden önce bahsedilecek konu hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı ve makaleyi yazan kişi kendi görüşleri ile beraber yazıyı derleyip toparlamalıdır. Detaylı araştırma gerektiren bu süreç makaleyi yazma süresinden daha uzun sürebilir.
Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşan makalenin giriş kısmında konuya dair kısa bilgiler verilir. Giriş bölümü, makalenin en kısa tutulması gereken bölümüdür. Bunun sebebi ise okuyucunun makaleyi okuması için gerekli kısmın giriş bölümü olmasıdır. Dolayısıyla giriş bölümünde konunun içeriğine dair cümleler olabildiğince net ve anlaşılır olmalıdır. Gelişme bölümü ise konunun dallanıp budaklandığı kısımdır denilebilir. Bu bölümde konuya dair detaylara inilir ve konunun anlaşılması için pek çok yönteme başvurulur. Konuya dair daha detaylı bilgi vermek, makalede savunulan ya da ortaya konulmak istenilen tezin gerçekliğini ortaya koymak için kanıtları gözler önüne sermek, makalede anlatılmak istenen konunun anlaşılırlığını arttırmak için örneklere başvurmak ve birtakım karşılaştırmalarda bulunmak bu yöntemler arasındadır. Giriş bölümü için bahsetmiş olduklarımızın yanı sıra makale yazarı da bu bölümde konuya dair fikirlerini bahsetmekten geri durmaz. Makalenin gövdesini oluşturan gelişme bölümünde ne kadar fazla bilgi verilir ve ispatta bulunulur ise makale de yer alan bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği o denli fazla olur.
Sonuç bölümü ise gelişme bölümünde anlatılmış olanların kesin bir karara bağlandığı ve nihayete erdirildiği kısımdır. Makale yazarı sonuç bölümünde makale boyunca anlatmış olduklarını kısaca derleyip özet olarak toparlayabilir. Ancak sonuç bölümü de giriş bölümü gibi kısa tutulmalı ve bir o kadar da net ve anlaşılır olmalıdır. Böylelikle makalenin sonucu okuyucuya net bir şekilde ulaşır ve makale yazarı amacına ulaşır. Makaleyi oluşturan giriş, gelişme ve sonuç bölümleri tamamı ile bittikten sonra geriye bu makale için başlık bulmak kalır. Makaleye konulacak başlık ilgi çekici olması gerektiği kadar makalenin içeriğini de yansıtmalıdır.

Best free WordPress theme

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

e kitap nasıl yapılır

Nasıl E-Kitap Düzenlenir

Son zamanlarda oldukça gündemde olan e – kitaplar hem ulaşım kolaylığı hem de maliyeti ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68