A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Hukuk / Yaş küçültme davası nasıl açılır, nasıl yaş küçültülür
mahkeme

Yaş küçültme davası nasıl açılır, nasıl yaş küçültülür

Yaş küçültmenin şartları:

 • Bulunduğunuz yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesine yaşınızı küçültmek için dava açabilirsiniz. Kaç yaş küçültebileceğiniz konusunda kanun dış görünüş ile yaş arasında uygunluk olması nı aramaktadır. Yani kaç yaş küçültebileceğiniz sizin dış görünüşünüze de bağlıdır. Göründüğünüzden daha küçük bir yaş talebinde bulunursanız davanız reddolacağı gibi bu hususta ikinci kez dava açma şansınız da yoktur. Yaş küçültme davaları tek sefer açılabilen davalardandır.
 • Bir Hastanede doğmamış olmanız gerekmektedir. Yani doğum tarihinizle ilgili resmi bir kayıt olmamalıdır.
 • Tescil engeli olmamalı.

Doğum tarihi ile, nüfusa kayıt tarihi olan tescil tarihi arasında süre olarak fark yoksa küçülmez. Ama süre farkı varsa, o fark kadar yaşı küçülebilir. (Örneğin: Doğum tarihi 01.01.1980, nüfusa gidip kayıt ettirdikleri tescil tarihi 15.02.1982 gibi olursa, bu tescil tarihine kadar küçültme yapılabilir.)

 • Yaşı küçülecek kişinin kendisinden sonra gelen kardeşiyle arasında en az 180 günlük süre olmalıdır.(Tıbben asgari doğum süresi olduğu için böyledir.) Kendinden sonra kardeş yoksa bu sorun yoktur.
 • Devlet Hastanesinden kemik grafiği çekilmesi ve buna dayalı hastane raporu zorunludur. (Doktorlar bu konuda genellikle olumlu kanaat kullanmaktadırlar).
 • Tanık beyanıyla da desteklenince mahkeme müspet karar verecektir. Yani bu yeğenimdir doğduğu zamanı hatırlıyorum bizim felancadan sonra doğduydu ama nüfusa yazılırken büyük yazdırmışlar gibi tanık.

Best free WordPress theme

Yorumlar

comments

  administrator

İstersen şunlara bak

nasıl avukat olunur

Nasıl Avukat Olunur

Avukatlar, toplum içerisindeki eşitlik ve düzen ortamının sağlanmasında önemli role sahip olan kişilerdir. Hukukun temsilci …

12 cevaplar

 1. Kimlikte Dogum tarihim 03.05.2002 ancak gercek dogum tarihim 03.01.2003 evde dogdum ve 2005e kadar kimligim olmadi uc kardesiz ucumuzunde dogum tarihi 2005 te yapildi ve o gunun tarihine gore yapildi kimlik yapilis tarihi 03.05.2005 kimlikte dogumum 03.05.2002 abim 03.05.2000 kardesim 03.05.2004 bunuda davada kanit olarak kulanabilirmiyiz veya dava acmamiz halinde ne tur bir sonuc alabiliriz

  • administrator

   3’ünüzün de nüfus tescili 2005 yılında yapıldıysa ve gelişi güzel tarihler uydurulmuşsa. Doğum evraklarınız yoksa (hastanede kaydınız nüfusa verilmiş doğum evraklarınız da yoksa) evet tabi ki düzelttirebilirsiniz. Nüfus tescilinin 2005 de yapılmış olması size bu imkanı verir.

 2. Sevilay

  Benim yaşım yanlış yazdırılmış.ve benden sonraki kardeşinde yaşını büyüttü.aramizda bir yaş var görünüyor..Ben yaşımı iki yaş küçültmek istiyorum nasıl yapabilirim

  • administrator

   yaş büyültme teknik olarak daha kolay, ancak yaş küçültme için daha zorlu işlemler vardır. doğum evraklarınız vs. varsa dava reddedilecektir.

 3. abdullah koyuncu

  18 05 1999 dogum trh yasımı 1yaş kücültmek istiyorum yakın kardes dg trh 24 05 2001 yardımcı olup aydınlatılsanız sevirinim tesk

  • administrator

   1999 doğumlu birinin nüfus kaydı ve doğum evrakları da bulunacağından bu davanın kazanılması pek mümkün gözükmüyor. Yaş küçültme talebi nüfustan gerekli evrakların istenmesinin akabinde reddedilecektir. Eğer önünüzden vefat etmiş bir kardeşiniz yoksa tabiki. Saygılar.

 4. Bahar

  Benm dogum yılım normalde 1990 kimlikde ise 1986 görünüyor bende 3 cocugum ilk cocukla aynı tarihde yazdırmışlar ve bunu düzeltmek istiyorum kemik testiyle sonuçlanır mı

  • administrator

   Merhabalar, sadece kemik testi sonucuyla yaş küçültme yapılmıyor bildiğimiz kadarıyla. Okula başlangıç yaşı, doğum belgeleri vs. istenecektir. Eğer okula 3-4 yıl geç başladıysanız olur. Ama kimlik yaşınızda okula başladıysanız hiç bir çocuğu 3 yaşında okula almayacakları için davayı kazanmanız zor gözüküyor. İddianız sizi 3 yaşında ilkokula başlatıyor bu kabul edilmez. Resmi kayıtlara dikkat edin, doğum belgesi, okula başlama yaşı gibi.

 5. Ömer

  Benim nüfus cüzdanında yaşım 10 05 1982 tecil tarihi 20 08 1985 Benden küçük olan kardeşim de aynı tarihte doğum tarihi olarak gözüküyor evde doğmuşum dava açsam kaç yaş küçültebilirim yaşımı

  • administrator

   Evde doğduysanız, Küçük kardeşiniz ile en az 180 gün fark olacak kadar ve tescil tarihini geçmeyecek kadar yaşınızı küçültebiliriniz.

 6. Merhaba bende yașımı küçültmek istiyorum.Kimlik yaşım 1980 ama gerçek yaşım 1983’dür benden sonraki kardeşim 1984 doğumludur yaşımı babam büyüttü 1993’de Almanya’ya gittim erken işçilik hakını alabilmem için beni büyüttü bunun için ne yapabilirim?

  • administrator

   Babanız yaşınızı Mahkeme yoluyla büyültmüşse, hayır artık küçültemezsiniz, Tek görümlük bir dava ve kesin karar. Belki anayasa mahkemesine felan gidebilirsiniz hakkınızı aramak için.
   Ama kağıt üzerinde nüfusa yazdırırken büyük yazılmışsanız sorun yok Yaşınızı küçültebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir