Çalışma Hayatı-FinansEğitimSağlık

Nasıl Doktor Olunur

DOKTORLUK

Kutsal meslek grubu içerisinde yer alan ve en çok dikkat çeken mesleklerden birisi de doktorluktur. Psikolojik ve fiziki olarak yaşanan her türlü sıkıntının olası çözümünü bulabilmek için oldukça yoğun bir çaba ve mesai harcayan doktorlar, dışarıdan bakıldığında dahi hiçte kolay olmayan bir hayata mensupturlar. Doktorlar, seçmiş oldukları bu yol dahilinde sürekli olarak eğitim halindedirler. Fazlasıyla meşakkatli ve zor geçecek olan bu zaman diliminde, ilk olarak mesleği sevmeli ve bu mesleğin öneminin bilincinde olmalı böylece yaşanacak sıkıntıların etkisi de daha az olacaktır. İnsanlar için en önemli değerlerden biri olan sağlıkları konusunda onlara yardımcı olmak ve problemlerin çözümünü sağlamanın hazzı meslekte manevi bir tatmin oluşturmaktadır.

Doktor unvanına erişebilmek ve göreve başlayabilmek için üniversitelerdeki tıp fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Tıp fakültesini kazanıp girebilmek için geçerli olan puan ise lisede sayısal bölüm olarak da bilinen matematik – fen sayesinde elde edilir.

Üniversitedeki eğitim süreci ise hazırlık hariç olmak üzere 6 yıldır. Ancak eğitimin tümü bu süre ile sınırlı değildir. Doktorluk mesleğini yapmak isteyen kişi, hayat boyu öğrenme gerekliliğini azim ve sabırla yerine getirmelidir.

Altı yıl sürecek olan ana eğitim kısmını tamamlayan kişi pratisyen hekim unvanı ile göreve başlayabilmektedir.

Pratisyen hekimlik ile ilaç verme yetkisine sahip olan doktor, hasta ile iletişime geçen ilk kişidir. Pek çok gelişmiş ülkede pratisyen hekimlik için gerekli olan teorik ve pratik eğitim sürecinin sağlanması için kurum ve birimler olduğu gibi Türkiye’de de bu alana destek amaçlı Türk Tabipler Derneği Genel Pratisyenlik Enstitüsü bulunmaktadır.

Ana eğitim sürecini tamamlayan ama pratisyen hekimlikte kalmak istemeyen doktor adayları ise Tıpta Uzmanlık Sınavı‘na girer ve bu sınavdan gerekli puanı aldığı takdirde bu hakkı elde edebilirler.

Uzmanlığı kazanan doktor adayları seçmiş oldukları bölüme göre 4 ya da 6 yıllık bir asistanlık süreci geçirirler ve sonrasında ise Uzman olarak mesleğe devam ederler.

Uzmanlığın sonrasında gelen doçentlik ve profesörlük içinse ayrı ayrı sınavlar ve eğitimler gerçekleşir. Eğer kişi mesleğinde daha fazla ilerlemek, kendini geliştirmek istiyor ise bu sınavlara girmesi gerekmektedir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.