Genel

Mektup Nasıl Yazılır

Teknolojinin gelişmesi ile beraber mektubu bir iletişim aracı olarak kullananların sayısı fazlası ile azalmış, artık bunun yerine e-posta yazılmaya, cep telefonları ile mesajlar göndermeye, anında iletişim kurulabilecek daha pratik yöntemler tercih edilmeye başlanmışsa da el yazısı ile yazdığımız daha fazla emek, değer ve zaman gerektiren mektupların yeri asla doldurulamaz. Mektuplarda sizden alıcıya kesinlikle bir şeyler geçer, bu nedenle mektup en güzel yazılı ifade şekillerinden birisidir denilebilir. Yazacak olduklarınızın belki de seneler boyunca saklanacağını düşünmek de bambaşka bir duygudur. Bu sebeple hala daha bu haberleşme yolunu tercih eden veya mektubu yalnızca nostaljik bir şey olması bakımından kullananlar için nasıl yazıldığına değinelim;

İlk olarak mektubu kime, hangi amaç ile gönderecek olduğunuza göre nasıl yazacağınız da değişmektedir yani pek de kolay bir iş değildir mektup yazmak. Çünkü söyleyecek olduğunuz şeyleri doğru bir dille ifade etmek, yanlış anlamalara mahal vermemek için oldukça dikkatli olmak, karşı taraftaki kişiyi zora sokmamak adına da okunaklı, özenli bir el yazısı kullanmaya dikkate etmek gerekmektedir. Mektubun ilk bölümü hitap’tır. Tüm mektuplar bir hitap cümlesi ile başlar. Ardından konuya giriş yapılır, gelişme bölümünde konuya dair verilmesi gereken ayrıntılar yazılır, sonuç bölümü olan son paragrafla da söylenecekler toparlanır veda cümleleri ile bitirilir. Mektuba giriş cümlesi olan hitap kısmı, mektubun yazılmış olduğu kişi ve kuruma göre farklılık gösterir bir nevi samimiyetinize göre şekillenir. Örneğin; Canım kardeşim, Sayın yetkili, Sevgili arkadaşım vs. gibi hitaplar ile mektuba başlanabilir. Hitap, sayfanın sol üst tarafına giriş bölümünden hemen önce yazılır ve ardından virgül konarak yeni bir paragrafa geçilir ve giriş bölümüne başlanılır. Giriş bölümünde bahsettiğimiz gibi bahsedecek olduğunuz konuya dair birkaç ön bilgi verebilir ve ardından gelişmede ayrıntılara yer verebilirsiniz.

Sonuç kısmında ise mektubu toparlayıp herhangi bir sonuca bağlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda dilek, istek ve selamlarınızı ilettiğin kısımdır. Mektubun en alt bölümüne isminizi, eğer istersiniz de imzanızı atabilirsiniz. Tarihi de kağıdın sağ üst köşesine yazabilirsiniz.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.