HayatHukuk

Nasıl Dava Açılır

Davalar, ceza ve hukuk davaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Başvuru ile başlayan davalar, hukuk davaları iken suç duyurusu ile başlayan davalar da ceza davalarıdır.  Mahkemeden hak talep etmek için dava açılır. Bu talep, herhangi bir kişiye ya da kuruluşa yönelik olabilmektedir. Sonrasında ilgili mahkeme konuyla ilgili gerekli olan araştırma ve değerlendirmeleri yapar ve hak sahibine hakkı olanın verilmesiyle sonuçlanır.

Dava açabilmek için yetkili olan görevli mahkemeye dilekçe yazılarak, açılabilir. Sonrasında ise yargılamanın gerçekleşmesi için lazım olan harç ve gider avansı, peşin olmak şartıyla Hukuk Mahkemeleri Kanunu gereğince mahkeme veznesine ödenmelidir. Bütün bu işlemlerin ardından, dilekçe mahkeme esasına kaydedilir ve dava açılmış sayılır. Davanın açılmasında dilekçe verilmesi yeterli gibi görünse de dilekçenin içeriği, delillerin sunulması, dava takibi, itirazlar ve temyiz başvurusu gibi pek çok husus da davacıyı, dava süresince bekleyen konulardır.  Bu sebeple dava açılmadan önce davacı bu konularda bilgi sahip olmalıdır.  Aksi bir durumda davacı genel olarak haklı olduğunu düşünse de usullere ve esas olan kurallara uymadığından davayı kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya kalabilir. Bunun da ötesinde karşı tarafa maddi ödeme yapmak durumunda da kalabilir. Bir diğer önemli mesele de hukuki bilgi yetersizliği sebebiyle bile olsa davanın kaybedilmesi halinde, tekrar aynı davanın açılamayacak olmasıdır. Bu nedenle dava açılmadan önce ilerleyen dönemlerde olacak olan olayları da hesap etmek gerekir.  Haksızlığa uğramaya tahammülü olmayan insan için dava açmak en doğal hakkıdır. Zaten anayasada da bu hak net bir şekilde ortaya koyulmuştur. Yalnız dava açmak demek kesin olarak davanın kazanılacağı anlamını taşımaz.  Mahkemenin dava sürecinde sizin adınıza olan tüm ayrıntıları araştıracağından ve sonuçta da doğruya ulaşarak, sizin haklılığınızdan yana karar vereceğinden emin olamazsınız.  Çünkü mahkemeler mevzuat odaklı kararlar verirler.  Bütün bunlar dava açılmadan önce düşünülmelidir.  Davanın kaybedilmesi ya da kazanılması halinde size ne kadar zamana ya da kaç liraya mal olacağı da düşünülmelidir. Ayrıca hak kaybının önüne geçmek için de uzlaşma gibi yöntemler de değerlendirilmelidir.

Davanın açılması için yargılama harcı ve gider avansı olan paranın yatırılması şarttır. Aksi halde dava reddolabilir. Dava açmadan önce uyuşmazlık konunuzla alakalı olan görevli olan mahkeme ve daha sonra da yetkili mahkeme tespit edilmelidir. Dava açarken avukat tutma zorunluluğu olmasa da hukuki bilginin yeterli olmadığı davaların takibinin de pek mümkün olmadığını da bilmek gerekir.

 

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.