Hukuk

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı – İzmir Avukat

Bu hafta hukuk bölümümüzde, İzmir ve Ege bölgesinin tanınmış simalarından avukat Ramazan Sertan Safsöz’e, işçilerin en merak ettiği konuların başında gelen emeklilik nedeniyle kıdem tazminatının nasıl ve ne zaman alınacağını sorduk. Kendisi de bizi kırmayıp konuyu tüm ayrıntılarıyla aktardı. Sorularımız ve değerli avukatımızdan aldığımız cevaplar aşağıdaki gibidir.

kıdem tazminatı
Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı nasıl alınır?

Emeklilik sonrası kıdem tazminatının tahsili kimi zaman hukuki yollarla gerçekleştirilen anlaşmazlıklar arasında yer alır. Emeklilik nedeniyle feshedilen iş akdi sonrası emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı nasıl alınır sorusuna öncelikle emeklilik haklarının yerine getirilmesi şartı aranmakta olup, ilgili şartların yerine getirilmesi ardından işverenlerden kıdem tazminatının tahsili yoluna gidilmektedir. İzmir’de ya da herhangi bir yerde, işverenlerce ödenmeyen kıdem tazminatlarında ise hukuki yollara başvurularak kıdem tazminatının tahsili gerçekleştirilmektedir. İlgili süreçte avukatlık hizmeti alınması suretiyle ilk etapta arabuluculuk işlemlerinin gerçekleştirilerek tahsilatın yapılması, anlaşmazlığın arabuluculuk yoluyla çözülmemesi halinde yargı yolunun uygulanması gerekmektedir.
kidem-tazminati

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Şartları Nelerdir?

Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı şartları emeklilik hakkı kazanmış çalışanın sigorta başlangıç tarihine göre ayrı ayrı belirtilerek ilgili şartların yerine getirilmesi ardından iş akdinin feshi yoluyla kıdem tazminatı hakkı kazanılmaktadır.
· 08.09.1999 tarihi ve öncesi ilk sigortası bulunan çalışanların 15 yıl hizmet süresi ve 3600 gün ödenmiş prim gününe sahip olması,
· 08.09.1999 tarihi sonrası ilk sigorta girişi bulunan çalışanların 25 yıl hizmet süresi ve 4500 gün ödenmiş prim gününe sahip olması
Ardından iş akdi emeklilik nedeniyle feshedilerek kıdem tazminatı hakkı kazanılabilmektedir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplama işleminde brüt kazanç ile birlikte yol parası, yemek parası ve ikramiye gibi düzenli olarak ödenen ölçülebilir ücretler de hesaplanmaktadır. Her 1 yıllık çalışma karşılığında 1 aylık brüt kazanç ile birlikte ilgili ücretlerin toplanarak toplam hizmet yılı ile belirli oranlarda çarpılması suretiyle hakkedilen kıdem tazminatı hesaplanmaktadır. Bu hesaplamayı kendiniz yapabileceğiniz gibi iş davaları hakkında uzman bir avukat desteği de alabilirsiniz.

Emeklilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Hangi Mahkeme Yetkilidir?

Kıdem tazminatı alabilmek için iş akdinin çalışanın kendi dışında fesih edilmiş olması şartı gerekirken emeklilik nedeniyle iş akdinin feshi istisnai bir durumdur ve bu fesih sonrası
emeklilik hakkı kazanmış çalışanlar kıdem tazminatı hakkı elde edebilmektedirler. Hak ettikleri kıdem tazminatının kendilerine işveren tarafından ödemesinin yapılmaması halinde çalışanlar yetkili mahkemelere başvurarak hakkettikleri kıdem tazminatının yargı yoluyla tahsil edilmesini talep edebilmektedirler. Emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı yetkili mahkeme İş Mahkemeleri olup mahkeme öncesi arabuluculuk faaliyetlerinin yürütülmesi ve sonuçlanmaması halinde davanın sürdürülmesi şeklinde prosedür izlenmektedir. Örneğin iş yeriniz İzmir ilindeyse davaların görüleceği yer de İzmir İş Mahkemeleri olacaktır.
Sorduğumuz sorulara içtenlikle yanıt veren İzmir Avukat Ramazan Sertan Safsöz’e teşekkürü borç biliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.