SağlıkYeme-içme

Nasıl Beslenmeliyiz

İnsanlar yaşam kalitelerini arttırmak, sağlıklarını korumak ve gelişimlerini sağlamak için her besin grubunun yeterli miktarda yer aldığı dengeli ve düzenli bir şekilde uygulanan bir beslenme programına uygun olarak beslenmelidir.

Bu şekilde beslenmeyi davranış biçimi haline getirmiş insanlar, bilinçli olarak yabancı gıda maddesi içermeyen, sağlıklı besinleri tüketirler. Bu şekilde sağlıklı, dengeli ve düzenli beslenme kişiye pek çok açıdan da yarar sağlamaktadır. Sağlıklı beslenen insanların ömrü daha uzun olur ve yaşamları boyunca diğer insanlara göre daha az hastalıkla mücadele ederler.

Ayrıca bu insanlar daha sağlam bir görünüme ve daha sağlıklı bir cilde sahip olurlar. Sağlıklı beslenme, kalp – damar hastalıkları riskinin azalmasına da neden olur. İştahsızlık, hafıza zayıflığı, halsizlik, sağlıksız cilt yapısı, şişman ya da zayıf vücut yapısı gibi olumsuz durumların önüne de böylelikle geçilebilir. Aynı zamanda sağlıklı bir şekilde beslenmek isteyen kişiler belirli bir gıda grubunu düzenli olarak almalıdır. Bu gıda gruplarının her biri farklı vitamin ve mineralleri içermektedir.

Bunlar şu şekilde gruplanabilir:

  • Sebze ve Meyve Grubu:
    • Çeşitli mineral ve vitamin gruplarını alabilmek için her türlü meyve ve sebzenin taze olarak tüketilmesi gerekir. Örneğin, her bir öğünde elma, muz, mandalina, portakal ve havuç gibi meyvelerin tüketilmesi önerilir. Bunun yanı sıra yeşil yapraklı sebzeler; roka, maydanoz, ıspanak, brokoli ve marul salatalar ile beraber tercih edilebilir.
  • Et ve Et Ürünleri:
    • Sağlıklı beslenmede balık, tavuk ve kırmızı et oldukça önemli bir yere sahiptir. Vücudun sağlıklı olarak işleyişini sürdürebilmesi için gerekli olan demir, protein ve yağ asitleri et ürünlerinde mevcuttur. Fakat et tüketiminde de dikkatli olunması gerekir. Örneğin; Çok yağlı ve kızarmış etler yerine ızgara ya da haşlanmış olarak pişirilmiş etlerin tercih edilmesi gerekir. Balık tüketimi de hafta içerisinde 3 ya da 4 kez olmalıdır.
  • Süt Ürünleri ve Tahıllı Besinler:
    • Süt ve süt ürünleri protein açısından fazlası ile zengindir. Günlük süt, tereyağı, yoğurt, peynir gibi ürünler öğünlerde tercih edilmelidir. Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ekmek de beslenmede dikkat edilmesi gereken ürünlerdendir. Sağlıklı beslenme açısından klasik ekmek yerine tam tahıllı ekmek tüketilmelidir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.