A huge collection of 3400+ free website templates JAR theme com WP themes and more at the biggest community-driven free web design site
Ana Sayfa / Genel / Hayat / Nasıl Uyunur

Nasıl Uyunur

En rahat ve sağlıklı uyku ortamının ortalama 15 – 20 derece arasında olması sebebi ile yoğun ısı ve neme sahip olan havalarda güzel bir uyku uyumak fazlası ile zorlaşmaktadır. Bu probleme karşı çözüm olarak yaz geceleri klima kullanımı tercih edilse de bu durum hem maddi olarak bir yük hem de devamlı açık durması nedeni ile de sağlık bakımından olumsuz etkilere sahiptir. Fakat yapılmakta olan hatalardan vazgeçildiği takdirde yeni alışkanlıklar kazanarak birtakım ayrıntılar ile bu havalarda da rahat bir uyku uyuyabileceksiniz.

En çok da yaz aylarında tüm gün pencerelerin açık olması, serinlik yerine sıcaklığı arttırır ve odada havanın yükselmesine neden olur. Bu sebeple de iyi izole edilmemiş olan bir evde güneş ışınlarının direkt olarak girmediği zamanlarda havalandırma yapılmalı ve oda perde ile korunmalıdır. Özellikle sıcak yaz günlerinde pencereleri gün boyu açık tutmak yerine yalnızca geceleri bu işi yapmak hem havalandırma hem de serinleme adına daha işe yarar ve etkili bir çözüm olacaktır. Sıcak mekanlarda uykusuzluk problemine sebep olan diğer bir unsur ise uyku öncesi yemek yemektir. Aynı zamanda bu durum sağlığımızı da olumsuz yönde etkilemektedir. Kapalı ortamlarda ısıtıcı etkiye neden olabilecek laptop, DVD oynatıcı ya da oyun konsaları vs. gibi elektronik cihazlar ile aydınlatıcılar uykuyu etkileyen diğer etmenlerdendir. Bu yüzden genel olarak özellikle de uyunulacak olan ortam da elektronik cihazları en aza indirmek ve bunun yanı sıra aydınlatıcı olarak da led ışık kullanımı tercih edilmelidir. Aynı zamanda rahat ve büyük yastık kullanımından da kaçınılmalıdır. Bu tip yastıklar hava sirkülasyonunu engellediği için daha küçük yastıklar tercih edilmelidir. Ayrıca uyku ortamında tercih edilecek olan dokumalar da önemlidir. Yün ve pamuk bu açıdan tercih edilebilir olan dokumalardandır.

Sıcak olan ortamlarda uykusuzluk problemi yaşaya kimseler vücut ısısını düşürmek adına birtakım nefes egzersizleri yaparak da bu durumun önüne geçmeye çalışabilir. Örneğin; dilinizi silindiri andıran bir şekilde kıvırarak nefesinizi ağızdan alıp, burundan verebilirsiniz bu egzersiz vücut ısınızı düşürmeye yardımcı olacaktır.

  ozan erdogan

İstersen şunlara bak

nasıl hızlı koşulur

Nasıl Hızlı Koşulur

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir görünüme sahip olmak için mutlaka spor yapılmalıdır. Sporu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Altunizade Mah. SirmaPerde Sok.
istanbul
34662
Turkey
Tel: +90 216 474 40 38
Fax: +90 216 474 40 68