Alış veriş

Ev nasıl alınır?

Dikkat edilecekler

 1. Alacağınız evin tapusunu görünüz. Adres arsa arsa payı vs. doğru mudur inceleyiniz.
 2. Tapuyu tapu dairesine sorunuz, üzerinde rehin, başka araziye tecavüz, şerh, ipotek vs. var mı bakınız. Çok kalabalık değil ise yarım saatte bu yazıyı tapu dairesinden alabilirsiniz.
 3. Tapuyu belediyeye sorunuz. Kat irtifak tapusu ise: İnşaat ruhsatı alınmış mı? İnşaat Bitirmesi alınmış mı? İskanı alınmış mı öğreniniz.
 4. Sadece tapunun üzerine olduğu ev sahibinizle görüşünüz, alış-veriş yapınız. Aracılarla veya oğlu ile babası ile vs. görüşmeyiniz, tapunun sahibi ortada yoksa ihtimal bir bit yeniği vardır dikkat ediniz.
 5. Tüm para verme işlemlerini mutlaka banka üzerinden yapınız (elden vermeyin 1 lira 20 lira farketmez) eft veya havale geçin işlem açıklamasına da mutlaka bizim sok. evim apt. no:4 için kaparo gibi bilgilendirici yazılar yazınız. Ki sorun olduğunda paranızı geri alabilesiniz.
 6. Vekaletle iş yapacaksanız güvenmek size kalmış ancak vekaleti mutlaka görünüz inceleyiniz, satmaya, satış gelirlerini almaya, ipotek ettirmeye, bağlayıcı satış sözleşmelerini yapmaya vs. vs. gibi vekaletin olduğundan emin olunuz. Veya hiç bulaşmayınız. Zira ev sahibi veya hak sahipleri sonradan dava yoluyla satışın iptaline kadar giden yollara başvurabilirler. Bu vekalet satmaya yetkili değildi veya bu vekalet satmaya yetkili ama satış gelirlerini almaya yetkili değildi. Gibi bir şikayetle karşılaşıp evsiz kalabilirsiniz. Ev sahibine iade edilir, siz de dolandırıcılık dosyası ile baş başa kalabilirsiniz.
 7. Herşeyin gününü tarihini mutlaka konuşun mesela kaparo verdiniz (evi satma ben alacam) evin alımı için anlaşacağınız zamanı mutlaka konuşun zaman konuşulmamışsa zor durumda kalabilirsiniz. Yani kaparo verdiniz en geç 2 hafta(15 gün) sonra şu kadar (mutlaka konuşun) peşinatı da vereceğim sözleşme yapacağız gibi net konuşunuz. Tarih belirtilmemişse herkes kendi lehine kararlar alır alış-veriş eziyete dönüşür. Yazmak en iyisidir ama yazılamayan herşeyi hiç olmasa konuşun. Kapora alıp daha iyi bir müşteri çıktığında anında evi satan sizi de ortada bırakacak ahlaki değerlerden yoksun satıcılar var desek inanır mısınız?
 8. Kaporadan cayma, sözleşmeden cayma şartlarını konuşunuz, yazılı hale de getiriniz.. Normalde kaparo yanar ancak 3 gün içinde karar verecem 3 gün cayma hakkım saklıdır şeklinde anlaşınız değilse vazgeçmeyi ifade ediniz, ama bunları mutlaka konuşunuz. Mümkünse kaparo vermeden satışa doğru anlaşınız, caydığınızda bir alacağınız kalmamış olur. Sözleşmeyi aşağıda yazacağım.
 9. Mümkünse peşinat vermeden anlaşmaya çalışınız bu sizin lehinizedir, tüm parayı satıştan sonra vermek (ve md. 11) en güzeli ama ev sahibi peşinat isteyecektir.
 10. Dairenin işçiliğine iyice bakınız, işçilikteki kötülükler saçmalıklar ve yanlışlıklar binanız hakkında size fikir verecektir. Duvarlar düz ve birbirine 90 derece olmalı, ıslak zeminlerin fayansları düzgün ve aralarındaki derz net ve güzel çekilmiş olmalı, pencereler açılıp kapanırken sorun çıkarmamalı, çarpmamalı, mutfak dolapları sallanmamalı, tam kapanmalı, dengeli olmalı, su giderleri düzgün çalışmalı, her odanın elektrik ve iç tesisat sistemleri düzgün olmalı, çalışıyor olmalı, mutfakta banyoda cihazlarınız için su çıkışı, elektrik ve gider ayrılmış olmalı gibi burada yazamadığımız pek çok işçiliğe iyi bakınız. Bunlarda arızalar, beceriksizce yapılmış işlemler varsa ihtimal görmediğiniz göremediğiniz duvarların içi, kolonların altında, temelde neler vardır düşününüz. Lütfen düşününüz gördüğünüz yerler böyleyse görmediğiniz neler var? İşlerinin başında durmayıp ustalara bina yaptıran müteahitlerin binalarında bu gibi pekçok arızalar görebilirsiniz. Hatalı monte edilmiş küvet, su olmayan yere monte edilmiş sifon, kitlenmeyen kapı, eğimi yanlış verilmiş balkon ve biriken su, gidere suyu iletemeyen su tutan yamuk ıslak zeminler ve benzerleri bunların göstergesidir ve işinin başında olan müteahit bunların yanlış montajına izin vermez. Paraysa aynı para ama düzgün olması için ya usta çok kalifiye olmalı veya kontrol edilmiş olmalı. Aman ne olacak canım, olur o kadar, onu hallederiz gibi sözlere kanmayın, iyi değerlendirin. Bence ne kadar hata bulursanız o kadar daha araştırın.
 11. Satış için anlaştığınız zaman peşinat vereceksiniz. Peşinatı vermeden önce (yukarıda yazdım sadece banka yolu ile verin) mutlaka satış sözleşmesi imzalayınız.
 12. Nedir satış sözleşmesi: Evin kimden kime satıldığı, kaça satışı için anlaşıldığı, ne kadar peşinat alındığı, tarih, varsa ödeme planı, en az 2 şahidin imzası.. ve çok önemli ayrıca :
 13. Ev sıfır ise yapılacakları mutlaka yazınız, petekler, kombi, parke den tutun da mutfak, mutfak dolabı, ıslak zeminler, pencere, duşakabin, aydınlatma, binanın girişi, çevre düzenlemesi, dış sıva, boya, izolasyon ve süslemesi, merdiven boşluğu ve bu tür düzenlemelerin hangi malzemeden (kas vana, dülger köpük, hacı ahmet aydınlatma) hangi şekilde kullanılacağını mutlaka sözleşmeye yazınız. Bu sözleşmenin ne olduğunu bu kadar ayrıntılı nasıl olacağını mütahit ve ev sahibi zaten pek iyi bilir ama size ayak diretebilir, bunları ısrar ettiğinizde hatırlayacaktır, çünkü kendi zamanında yapmıştır (arsa sahibi ile mütahit uzunca bir sözleşme yaparlar aslında; bunda, projeleri ve teslim tarihleri yazar). #Siz de mutlaka yapınız, granit kullanılacak, şu ölçüde olacak, evin içindekiler 23.09.2007 de binanın dış düzenlemeleri 11.10.2007 tarihinde aman dikkat satıcı felanca felanca tarafından bitirilmesi taahhüt edilir ve bu sözleşmedeki yaptırımları kabul eder. Satıcı felanca felanca taşınmazdaki su elektrik gaz vs.. tesisat vb. yapılardaki kaliteyi ve arızasız çalıştığını taahhüt eder ve; .. gibi güzel bir sözleşme yapınız. Bu sözleşmeyi hazırlamanız 15 dakikanızı alır, isim ve tarih kısımlarını …; yapıp yanınıza alıp gidiniz. Okutup imzalatmanız 10 dakika sürer. Bunları yapacak olan adam sözleşmeyi de imzalar, üç kağıtçı mütahit ise zaten yapmamanın yollarını aradığı için kaçmaya bakacaktır. Yaptırım maddeleriniz mutlaka olmalı, yukarıdaki taahhütlerin dışında bir eksik olmadığı halde cayma durumlarında satıcı peşinatın 3 katını alıcıya ödemeyi, alıcı peşinatını geri almamayı taahhüt eder yazınız.. Neden tüm ayrıntılar? üç kağıtçı biri ile karşı karşıya iseniz 20 liralık kapı işçiliğinden tutun da yüzlerce liralık işçiliklere kadar neyi yapmadan kaçabiliyorsa kaçacak, binada oturanların üzerine yıkmaya çalışacaktır.
 14. Mümkün ise bir miktar parayı ödemeyip taşındıktan baya bi sonrasına vermeyi taahhüt ediniz veya senet yapınız veya çek veriniz. Neden ? Evde bir eksik arıza vs. çıktığında kozunuz olsun. Değilse sözleşmeniz zaten sizin haklarınızı belirliyor kullanırsınız ama bazıları sadece paradan anlar. Satıcının elinde çekiniz veya senediniz var ama sözleşme yaptığınız bitirmediği bir de iş var. Dava açar parasını ödemez ve haklı çıkarsınız.
 15. Evinizin suyuna elektrik ve gazına bakınız. Bazı sokaklarda hat yoktur, mütahit bunu sizden gizleyebilir. Evi aldıktan sonra aylarca sizi strese sokacak işlemlerle boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Stres mi? Bitlenebilirsiniz.. Aman dikkat. Binanın suyu, elektriği, gazı çekilmiş olsun ve daireye verilmiş olsun, abonelik yaptırmak kalmış olsun en güzeli. Değilse hiç olmazsa binanın önünde su gaz var mı ona da bakınız. O varsa yine bekleyeceksiniz ama sokakta olmaması gibi soruna neden olmaz hiç olmazsa. Su verilmemiş şekilde binada su ve elektrik yoksa ve bu şekilde alıyorsanız, bu tesisatlarda problem olma ihtimali ile almış oluyorsunuz demektir. Süpriz olmasın bilgilerinize. Su geldiğinde sağda solda akmalar, patlaklar, çalışmayan yerler, yine elektrikte de aynısını yaşayabilirsiniz bunlara hazır olunuz. Piyasada o kadar çok ahlaksız esnaf var ki güzelce yapacağı işi yapmadığından dolayı duvarın altında kalmış hataya ulaşmak için sağı solu yıktırmak zorunda kalabilirsiniz aman dikkat ediniz. Ne yapacaksınız? Sözleşme. Sözleşmeye bunları yazacak satıcıya taahhüt ettireceksiniz yaptırımları da olacak, dolayısıyla satıcı arızalı çıkan yeri onarmak zorunda kalacaktır. Fakat bu bile sizin sinirlerinizin bozulmasına engel olamayacak zira, evinizin tuvaleti tamamen kırıldığında çıkan pislik ve evinizde yapılan çalışmalar daha yeni temizleyip taşındığınız evinizde sizin canınızı sıkmaya yetecek.
 16. Müteahit ile henüz görüşemediyseniz bulup görüşün ve mutlaka etrafta yaptığı başka binalara da bir göz atın soruşturun; bir dairenin kapısını çalın müteahit nasıl işler yapıyor bir bakın. Müteahit ile veya ev sahibi ile yapı ve kalitesi üzerine sohbetler edin lafı dolandırıyor mu atıp tutuyor mu izleyin dinleyin. Atıp tuttuğunu anlarsanız ne yapacağınızı biliyorsunuz…
 17. Üst katlarda daire almış olsanız bile uzun süre oturacaksanız, bodrum katı geziniz. Özellikle yağmurdan sonra geziniz. Binanın zemini, temeli su alıyormu bakınız. Bodrum ıslaksa nemliyse ihtimal drenaj ve membran işlemleri kalitesiz ve beceriksizce yapılmıştır isterseniz başka daire bakınız ama binanın temeli kolay kolay çürümez çok uzun seneler lazımdır. Yalnıız altı bozuksa üstü daha çok bozuktur, devam da edebilirsiniz siz bilirsiniz. Altı bozuk binanın üstünü biz tavsiye etmiyoruz. Üstte otursanız bile belli bir süre sonra binaya girişinizde yüzünüze bir nem ve koku vuracak dairenize bu şekilde ulaşacaksınız.
 18. Binanın taşıyıcı sistemini gözleyin, elleyin sağlamlığını taşıyıcılığını hissedin size güven versin. İmkan varsa kolona bir beton çivisi göndermeye çalışın bakalım gidiyor mu? Normalde çakamazsınız betona o çiviyi, beton hilti ile ancak delinebilecek sağlamlığa erişmiş suyunu iyi almış olmalı. Kolonlarını, Perde duvarlarını görün kalınlığına kullanılan demire iyi bakın. Demiri göremezsiniz artık tabi, ama bakın hissedin. Kof bina bazen hissedilir. Aynı tip bina için kimileri 60cm. kolon yaparken kimi müteahit 1mt. kolon yapmakta hangisi daha sağlam bir düşünün. Taşıyıcı sistemler çok önemlidir.
 19. Evin içinden binaya ait tesisatlar nerelerden geçiyor iyice öğrenin, içeride tesisat varsa ve üstünüzde de katlar.. O tesisat kaçak yaparsa neler olacak düşününüz mütahitle iyice konuşunuz. Başka yerden geçiremez miydin bu ortak atık su tesisatını? Neden burası? Eve akarsa ne olacak.. Sorun bi anlatsın bakalım dinleyin lafı dolandırıyor mu? Anlamıyor mu yoksa projeden mimariden. Evin ortasında duvarın içinde gider borusu varsa, hadi diyelim patlamadı akmadı. Ömür boyu içinden geçenlerin patır kütür şarıl şurultularını dinlemek zorunda kalacağınızı da düşünün, o tesisat orada olmak zorunda mıydı?
 20. Başka yazmadığım tecrübeler de olabilir ancak her şeyi yazsam bile yine de eksikler vs. olacaktır her zaman dikkatli olmakta fayda var.

Alacaklara alanlara hayırlı olsun diyor tecrübelerimi aktarıyorum.

Nasıl Ev Sahibi Olunur

One thought on “Ev nasıl alınır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.