CinsellikHayat

Nasıl Cenabet Olunur

Cenabet, cinsel ilişki sonrasında henüz yıkanmamasından dolayı kişinin temiz sayılmaması haline denmektedir.  Ayrıca cenabet, kötü, pis ve uğursuz olarak da varsayılmaktadır. Erkeklerin rüyalarında hayal ettikleri hanımları görmeleri, kadınların da hayallerindeki erkeklerle olmaları, yaşlıların taş gibi genç hatunlar görmeleri gibi hallerde sabahleyin genital bölgede bir ıslaklık hissedilmesi ve kas bölgeleriyle birlikte bacaklarında rahatlamaların fark edilmesi ve sonrasında da böyle durumlarda temizlenmek için alınan gusül abdestinin alınamaması halinde insan cenabet sayılır.

Cenabet olmanın diğer sebepleri arasında da erkeklerin cinsel organlarından gelen meni,  regl halinin bitişi, cinsel ilişki sonrası, lohusalığın tamamlanmasına rağmen gusül abdestinin alınamaması gibi haller bulunmaktadır. Cenabet kelimesinin Arapça kökenli cünüp kelimesinden gelmektedir. Cenabet olan kimseler; namaz kılamaz, oruç tutamaz yani ibadet edemez.  Ancak gusül abdesti alarak temizlenir ve ibadet edebilir.  Şehvet içinde yerinden ayrılarak, dışarı atılan meni gusül gerektirir.  Uykudan kalkan kimse, çamaşırında, yatağında ya da vücudunda bir yaşlık hissederse, düşünmelidir. Gece rüyasında cinsel ilişkiye girdiğini hatırlarsa, gusül abdesti almalıdır.  Eğer, rüyada ilişkiye girildiği hatırlanmıyorsa bu durumda fark edilen ıslaklığın mahiyeti çok önemli değildir ve guslü de gerektirmez. Çünkü akıntının şehvetle geldiğinden emin olunamamaktadır.  İmam Ebu Yusuf görüşü bu şekildedir. Ancak İmamı Azam’ a göre hissedilen akıntının mezi olduğundan emin olunduğunda gusül gerekmezken, meni olduğunu bilip, şüphede kalınan durumlar için gusül gerekmektedir. İhtiyat uygun olan bu olduğundan fetva da böyledir. Erkeğin idrarını yaptığı sırada tenasül organının da uyanık olması halinde gelen meni, yıkanmayı gerektirir. Ancak organın uyanık olmaması halinde gusle gerek yoktur.  Çünkü şehvete, uyanıklık delildir.  Erkek ya da kadının rüyasında ihtilam olmasına rağmen meninin dışarı çıkmaması halinde gusül abdesti almaları gerekmez.  Ancak yine de kadınların yıkanması tavsiye edilir. Çünkü kadından çıkması muhtemel olan sıvının yeniden kendine dönme ihtimali bulunmaktadır.

Cinsel ilişkiye giren ya da ihtilam olan kimse, yeteri kadar yürümeden ya da idrarını yapmadan ya da uyumadan yıkanmış olsa ve sonrasında arta kalan meni kendisinden gelse tekrar gusül abdesti alması gerekmektedir. Ancak idrardan ve epey yürümeden sonra şehvetsiz olarak meninin gelmesi guslü de gerektirmeyen haller arasındadır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.