HayatSağlık

Nasıl Hamile Kalınır

Kadınları özel kılan en önemli özellikleri doğurgan olmalarıdır. Ancak hamile kalmak içinde bilinmesi gerekenler vardır. Kadınların doğurgan oldukları dönemlerin bilinmesi, hangi sıklıkta ilişkiye girmelerinin gerektiğini ve kısırlık gibi bir durum söz konusu olduğunda yardım almaları gerektiği gibi konularda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Bu yazımızda nasıl hamile kalınır? Sorusuna cevap vereceğiz.

Hamile kalmak için öncelikle bir eşiniz olmalıdır. Doğum kontrol hapı kullanılıyorsa, bırakılmalıdır. Doktorların çoğu hapın bırakılmasından sonra üç dönem beklenilmesini tavsiye etmektedir. Bitkisel destek ve iyi beslenme ile hormonlar desteklenmelidir. Hamilelik öncesi sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirmek için en uygun zamandır. Sağlıklı kilo koruma egzersizlerini, sağlıklı ve düzenli beslenme ile birlikte sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızdan kurtulun. Bu durumlar hamile kalmayı kolaylaştırırken, bebeğinize de fayda sağlar. Bütün bu aşamalardan sonra hamile kalmak için yumurtlama döneminizi belirleyin. Genelde bu dönem adet döngüsünümn ortası olan 14. Gündür. Ancak bunun kesin zamanı her kadında farklılık gösterebilmektedir. Yumurtlama dönemini belirlemek için servikal mukusta oluşan değişimleri takip edebilir, vücut sıcaklığını gözlemleyebilir ya da eczaneden yumurtlama hesaplayıcısı alabilirsiniz. Sonrasında yumurtlama dönemlerinizde korunmasız olarak ilişkiye girmelisiniz. Spermlerin 2 ya da 3 gün kadarüreme yolunda canlı kaldığı da düşünülürse yumurtlama döneminden 1-2 gün öncesinden her gün cinsel ilişkiye girerek, hamile kalma oranınızı artırabilirsiniz. Bütün bu hususların yerine getirilmesinin ardından adetiniz de gecikirse, hemen bir gebelik testi yapabilirsiniz. Sonuç pozitif çıkıncaya kadar her ay aynı talimatları uygulamaya devam edin.

Hamilelik öncesi planlamanızda, kendinizin ya da eşinizin zararlı alışkanlığını ya da sağlık problemlerini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Doktorunuz tarafından genel sağlık durumunuz hakkında ve hamilelik için gerekli olan yaşam biçimi için yapmanız gereken değişiklikler hakkında da bilgi almalısınız. Bütün sağlıklı çiftlerin her döngüde yüzde yirmi beş oranında hamile kalma şansı bulunmaktadır. Hamilelik biraz gecikse de acele etmemek gerekmektedir. Çünkü doktorlar, 12 dönem boyunca hamile kalınamadığı durumları kısırlık olarak değerlendirmektedirler. Kısırlık, erkekte de kadında da olabilecek bir problemdir ve tedavisi de vardır.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.