EğitimHayat

Nasıl Lider Olunur

Lider, bir topluluk ya da herhangi bir grup insan üzerinde belli bir etkisi olan kişi demektir.  Liderin amacı ise; belli bir hedef kitleye hakim olmaktır. Aynı zamanda etkili sistemler ve ortak pozitif kültür geliştirebilme yetisine de sahip olmalıdırlar. Bir lider, yenilikçi ve geleceğe yönelik olmalıdır. Maziye takılı kalan, sorunlara yönelik çözüm metotlarını geçmişte arayan bir lider, ilk kez karşılaşmış olduğu problemlere karşı hızlı ve yenilikçi kararlar alamaz. Ayrıca insanlarla sağlıklı iletişim kurabilen, karşılıklı ilişkilerde başarılı ve konuşma yetisi fazlası ile gelişmiş olmalıdır. Lider olan kişi karşısındaki bireyleri dinlemeli, onların sorunlarına karşı duyarlı bir tutum sergilemelidir.

Bunların yanı sıra bir lider; sabit fikirli olmaktan kaçınmalı her durumda farklı bakış açılarına sahip olmalıdır. İnsanların fikir, duygu ve düşüncelerine karşı her daim saygılı olmalıdır. Kesinlikle alay edici ya da küçük düşürücü sözler sarf etmemeli olabildiğince ılımlı bir tutum sergilemelidir. Hırslı olmalı ancak hiçbir zaman bu hırslarına yenik düşmemeli ve sahip olduğu inancından ödün vermemelidir, bu yönü ile tutarlı – kararlı bir duruş sergilemelidir. Başarıya giden yolda fedakarlıklardan asla kaçınmamalı, gelişim üzerine odaklanmalıdır. Aynı zaman da hakim olduğu çevrenin güven ve takdirini kazanmak için adaletli ve mütevazi bir karaktere sahip olmalıdır. Gücün ego ile değil, alçakgönüllülükle kazanıldığını bilmelidir. Olumsuz birtakım şartlarda dahi o ortamı yumuşatma becerisine sahip olmalıdır. Anlaşılacağı üzere liderler de kesinlikle bulunması gereken birtakım özellikler vardır; fedekarlık, dürüstlük, adalet duygusu, geniş bakış açısı ve yaratıcı olmak bu özelliklerdendir. Eğer kişi iyi bir lider olmak istiyor ise sorumluluk duygusu ile hareket etmeyi, dışa dönük olmayı, uyum sağlayabilmeyi, net olmayı ve gizlilikten kaçınması gerektiğini de bilmelidir. Ayrıca iyi bir lider insanlara bağlı olmalıdır, onları motive edebilmeli ve üretkenliklerini arttırabilmelidir.

Ve bilinmelidir ki; bir lider her daim öğrenmeye açık olmalıdır yani liderler, hayat boyu öğrencidir. Dolayısıyla da bir şekilde kendilerine hep bir adım yukarıya taşımak için çalışmalı ve çaba sarf etmelidirler. Liderler, kendi kendilerinin yol göstericisi de olmak zorundadırlar. Örneğin; kendilerini geliştirecek olan birtakım kitaplar okumalı ve konferanslara katılmalıdırlar.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.