HayatSpor

Drift Nasıl Yapılır

Sürülen bir aracın virajı döneceği zaman, merkez kuvvete dayanamayıp arka bölümünü savurmasıyla gerçekleşen olaya drift denmektedir.  Araçların parçalarına zarar veren bir hareket olan drift, aslında sadece gösteriş amaçlı yapılan bir harekettir, diyebiliriz.  Bu hareket sadece aracın parçalarına değil, lastiklere de zarar verir.

El freni ile yapılan drift, genellikle kullanılan bir tekniktir. Aracın viraja girdiği anda, debriyaja tamamen bastıktan sonra aracın viraja burnunu soktuğu anda da el freninin çekilmesinin ardından araç kopar ve bu sırada da gaza yüklenilir. Burada en önemli olan kural, kopan aracın direksiyon ile toparlanmasıdır. Ağırlık transferi ile yapılan driftte de viraja giriş yapılırken vites küçültülür. Sonrasında aracın burnunun viraja girmesiyle debriyaj ani olarak bırakılarak, gaza basılır. Aracın arkasının kopmasıyla birlikte oldukça etkili bir drift gerçekleştirilmiş olur. Bu tekniğin temeli ise, debriyajdan ayağın kaldırılmasıyla yavaşlaması ve frene basılmış gibi bir etki oluşmasıyla birlikte ağırlığın öne kayarak, arka tekerleklerdeki ağırlığın azalmasıdır. Aracın ön kısmının viraja doğru gittiği sırada gazın verilmesi ve aracın virajı yanlamasıyla dönmesine de güç ile drift tekniği denmektedir. Ancak bu drift için güçlü bir araç gerekmektedir.  Bu tekniğin uygulanabilmesi için 200Hp ve üzerinde motor modellerine sahip araçlar kullanılmalıdır. Karşıt ağırlık nakli ile drift için virajın içerisine en yakın nokta olan apekse girildiği anda, direksiyonun önce ani bir hareketle virajın dışına doğru çevrilmesi ve sonrasında da aniden içe doğru çevrilmesi gerekir. Bu ani direksiyon hareketleri arabanın arka kısmının kaymasını sağlar. Bu sırada araca verilen gaz ile araç toparlanır. Bu teknik, gösteriş yönünden en hoş olanıdır.

Fren ile yapılan drift ise diğer bir tekniktir. Bu teknikte de viraja girilirken, virajın içine doğru gidildiği anda arka kısımdan oldukça sert biçimde kayana kadar frene basılmalıdır.  Bu hareket sonrasında aracın arkası kayacaktır. Aracın arkası kayarken gaz verilerek aracın toparlanması sağlanır. Hız oranının doğru olarak ayarlanması ve frene basılma sırasında önden gerçekleşebilecek kaymayı engellemek için gaza basmak, bu tekniğin en dikkat edilmesi gereken hususların başında gelmektedir.

Züleyha

ben ben ben hikayme işte

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.